معرفی انواع موکت

معرفی انواع موکت

موکت ها کفپوش های محبوب در میان آسیایی ها به آسیای غربی می باشند ، امروزه طرح ها و مدل ها مختلفی از آن تولید می شود و همین موضوع سبب گردیده ، با گذر زمان نه تنها از این کفپوش های قدیمی کاسته نشود بلکه چندین برابر بیشتر شود و سازگار با هر دکوراسیون و سبکی باشند ، در گذشته از موکت تنها زمانی که فرش وجود نداشت یا قسمت هایی که فرش وجود نداشت اما امروزه در در اتاق خواب ها محیط های کار و …. شاهد استفاده گسترده هستیم در ادامه به معرفی سه نوع از موکت ها میپردازیم

موکت تایل چیست و مزایای آن چیست؟

این کفپوش های هندسی (عموما به صورت مربعی) در انواع اندازه ها طراحی می شوند و مانند تصویر قرار داده شده کنار یکدیگر قرار میگیرند ، موکت به طور کلی در دو نوع رولی و تایلی ارائه می شوند

موکت های رولی در عرض های مشخص و طول های متغییر به فروش می رسند و تایلی موکت هایی در قعطات هم اندازه به فروش می رسند تا به راحتی بشود در هر مکانی از آنها استفاده کرد .

از این موکت ها برای دکوراسیون های اداره ، اماکن تجاری ، هتل ها و … بسیار مناسب می باشند و مورد استفاده قرار میگیرند ، خصوصیات موکت تایلی به خودی خود مزایای آن محسوب می شوند اما قصد دارم به برخی از آنها اشاره کنم ، به دلیل اینکه این موکت در قطعات کوچکی ارائه می شود

و در رنگ بندی های متفاوتی ارائه میشود به راحتی میشود از رنگ های مختلف استفاده کرد نصب و تمیز کردن این نوع موکت ها نیز کار اسانی است .

موکت نایلونی چیست؟ مزایای آن چیست؟

از دیگر موکت های محبوب با بافت محبوب و قوی کفپوش های موکت نایلونی هستند ، جنس نایلون به دلیل ویژگی های منحصر به فرد الیاف های مصنوعی بسیار با کیفیتی در میان رقیب های خود دارد و بافت آن در کفپوش شانس فروش آن در میان مردم بالا برده است .
موکت های نایلونی به دو دسته تقسیم می شوند که یک نوع آن نایلون ۶ الیافی که نرم می باشند و نوع دیگر ۶/۶ سخت تر بوده که هر کدام مزایای خاص خود را دارد ، این موکت مزایای بسیازی دارند از جمله ماندگاری بالای آن و مقاومت بالای آن در برابر لک گرفتن ، کپک زدن و کثیفی دارد ، مقرون به صرفه بودن آن و بسیاری موارد دیگر می باشد .

موکت کبریتی چیست و مزایای آن چیست؟

موکت های کبریتی از قدیمی ترین موکت ها می باشند که به گوش ما ایرانی ها این نام بسیار آشناست این موکت نوستالژیک با گذشت سالها هنوز محبوبیت دارند و در برخی از مکان ها مورد استفاده قرار میگیرند ، از موکت کبریتی عموما برای پوشاندن کف زمین استفاده می شود و جنبه تزئینی ندارد و نرمی و لطافتی نسبت به سایر موکت ها ندارد اما مزایای بسیاری مانند مقاومت بالای آن برای فضا های پرتردد ، شستشو آسان آن و قیمت ارزان آن اشاره کرد .
و استحکام موکت کبریتی به دلیل الیاف زیر و خشکی است که در آن استفاده شده که امروزه از نخ پروپلن تولید می شود .

مزایای کفپوش موکت

موکت در رنگ ها و طرح های متنوع وجود دارد تا ظاهر و احساسی زیباتر به اتاق یا دکوراسیون خانه شما بدهد.زمانی که از موکت استفاده می کنید زیر پایتان احساس نرمی و گرمی می کنید و ویزگی های عایق آن باعث می شود با نگهداشتن گرما و حرارت داخل خانه در فصل سرد حفظ شده و محیط داخلی بهتری بوجود آید. در نتیجه هدر رفت و مصرف انرژیی هم کاهش می یابد.

موکت جاذب صوت بوده و سر و صدای راه رفتن یا جابجایی وسایل و مبلمان را کاهش می دهد.موکت سطحی امن و مطمئن را بوجود می آورد، از لیز خوردن و زمین خوردن جلوگیری می کند و اگر قرار است زمین خوردنی هم اتفاق بیفتد روی زمین نرم می افتید!!

معایب کفپوش موکت

آفتاب و نور مستقیم خورشید ممکن است رنگ موکت را کمرنگ کند. ولی انواع موکت هایی که به نور خورشید مقاوم هستند، می توانند برای فضاهایی که در معرض مستقیم آفتاب قرار دارند، استفاده شوند.بافت متراکم موکت، رطوبت، لکه و کپک بیشتری جذب می کند.

این نکته را باید بدانید که موکت هایی که با آب از بین رفته و آسیب دیده اند، را باید هرچه سریعتر حذف کرد چون می توانند قارچ و کپک را به لایه زیرین منتقل کند و آسیب های جدی تری ایجاد کند. موکت برای فضاهای مرطوب توصیه نمی شود.اگر موکت به خوبی و مرتبا تمیز نشود، می تواند حساسیت و آلرژی به گرد و خاک و آلودگی را تشدید کند.

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.