چگونه روتختی را در خانه بشوییم؟

اموزش-شستشوی-پتو-در-خانه

با تغییر فصل و به خصوص کاهش دما، نوبت به نوسازی روتختی و جایگزینی روتختی های سبک با پتو و لحاف رسیده است. و گاهی اوقات وقتی نیاز به تمیز کردن دارند، شستشوی آنها به راحتی لباس هایمان نیست و ممکن است سردرگم کننده باشد سوالاتی ممن است برای شما پیش بیاید شامل : آیا می توان آنها را در خانه شست؟ آیا همیشه باید آنها را به خشکشویی ببرید؟ در اینجا شما همه پاسخ ها را دارید.

آیا بهتر است پتو را به خشکشویی بدهیم؟

وقتی صحبت از تمیز کردن عناصر پارچه‌ای بزرگ مانند پتو و لحاف می‌شود، ما همیشه از بردن به خشک‌شویی یا قالیشویی معتبر حمایت کرده‌ایم. معمولاً پتو ها ابعاد قابل توجهی دارند، بنابراین شستشوی ماشینی در خانه دشوار است. آنها را نمی توان داخل درام ماشین لباسشویی فشرده کرد و در صورت کمبود جا، نه تنها به درستی شستشو نمی شوند بلکه دستگاه آسیب زیادی خواهد دید.

با این حال، قالیشویی همیشه تنها جایگزین نیست. پتوها و روتختی هایی وجود دارد که می توان آنها را در خانه شست و نتایج خوبی گرفت.

آیا میشود شستشوی پتو در خانه شست؟

اگر خشکشویی برای انواع خاصی از پارچه ها مانند پتو و روتختی مناسب شما نیست، می توانید که این کار را در خانه انجام دهید. شما می توانید این کار را با دست و همچنین با ماشین برای انواع خاصی از پتوها انجام دهید.

اولین چیزی که باید به آن توجه کنید نوع پارچه است. خزدارها معمولاً اجازه شستشو در ماشین لباسشویی را ندارند، اما پارچه های پشمی، مصنوعی و قطبی را می توان با ماشین لباسشویی شست.

یکی دیگر از مواردی که باید در نظر گرفت اندازه پتو است، زیرا شستن یک پتو یا چهارخانه برای مبل با شستن پتو برای یک تخت 1.50×2 متری یکسان نیست.

اموزش-شستشوی-پتو-در-خانه.jpg1

بهترین تکنیک برای شستشوی پتو در ماشین لباسشویی

اگر به دلیل ویژگی های پتو، می توانید آن را با ماشین لباسشویی بشویید، این روشی است که باید دنبال کنید:

 • آن را در ماشین لباسشویی قرار دهید و مطمئن شوید که مقداری فضای خالی باقی مانده است.
 • یک برنامه کوتاه و ملایم مخصوصاً برای لباس های ظریف و در آب سرد (حداکثر 30 درجه سانتیگراد) انتخاب کنید.
 • یک ماده شوینده خنثی اضافه کنید
 • نرم کننده پارچه قرار ندهید.
 • بدون نیاز به چرخاندن: پتو مدت بیشتری طول می کشد تا خشک شود اما ماشین لباسشویی شما آسیب کمتری خواهد دید.
 • پتو را در فضای باز آویزان کنید.

نحوه شستشوی پتو در خانه بدون ماشین لباسشویی

نحوه شستن این لباس ها با دستشستن پتوها با دست به هیچ وجه کار آسانی نیست، اما می‌تواند یک گزینه برای شما باشد که پتوهای خز کاملی دارید که شستشوی ماشینی را قبول ندارند

 • با گذاشتن آب سرد در وان شروع کنید تا پتو کاملاً پوشانده شود. سپس مواد شوینده را اضافه کنید، بهتر است مایع مخصوص لباس های ظریف.
 • اجازه دهید پتو حداقل 30 دقیقه خیس بخورد و هر از چند گاهی آن را حرکت داده و تکان دهید.
 • اگر لکه‌ای دارید، از مواد شوینده استفاده کنید و به آرامی مالش دهید تا از بین برود.
 • با آب سرد فراوان بشویید.
 • برای نرمتر شدن آن یک لیوان سرکه سفید در آخرین آبکشی اضافه کنید.

اینجاست که مشکلات و فراز و نشیب های شستن پتو با دست در منزل نمایان می شود. هنگامی که آن را به خوبی آبکشی کردید، باید اجازه دهید تمام آبی که جذب کرده است خارج شود که سریع یا آسان نیست، بنابراین باید چند ساعت صبر کنید تا آب پتو تخلیه شود. می توانید با کمی سفت کردن آن بدون پیچاندن کمک کنید بهتر است روی سطح بلندتری قرار دهید تا آب از آن سرازیر شود ، پس از تخلیه حداکثر آب ممکن، باید آن را از وسط تا کنید تا روی زمین کشیده نشود.

اگر فضایی برای آویزان کردن در بیرون از خانه نداشته باشم چه می شود؟

پآویزان کردن پارچه های خیس در داخل خانه توصیه نمی‌شود زیرا رطوبت محیط می‌تواند افزایش یابد و باعث مشکلات سلامتی شود. با این حال، در زمستان گاهی اوقات ما هیچ گزینه دیگری نداریم ، در هر صورت باید اتاقی که پتو یا لحاف در حال خشک شدن است را به خوبی تهویه کنید.

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.