پرز دادن فرش چیست و چگونه از آن جلوگیری کنیم

پرز دادن فرش چیست و چگونه از آن جلوگیری کنیم

 چه عواملی باعث پرز دادن فرش می شوند؟

شاید برای شما هم پیش آمده باشد موقعی که فرش تازه ای را خریده باشید متوجه این موضوع شده اید که فرش پرز می دهد. شایان ذکر است بدانید که در روزهای اول پرز دادن فرش طبیعی است. اما ممکن است که بعد از گذشت چند ماه هنوز درگیر پرزهای فرش باشید و این شما را کلافه می کند. گاهی اوقات در تولید و همچنین بافت فرش عوامل گوناگونی وجود دارند که سبب پرز دهی قالی می شوند. برخی از این عوامل عبارتند از:

جنس و الیاف فرش: جنس و الیاف به کار گرفته شده در تولید فرش بر مقدار پرز دهی فرش موثر است. جالب است بدانید که در ساخت فرش های ایرانی از الیافی با جنس اکریلیک استفاده می کنند. از آنجایی که این الیاف سبب ماندگاری و دوام بالای فرش ها می شود ولی یکی از معایب بارز آن سبب پرز دادن فرش می شود. این الیاف در قیاس با الیاف های دیگر پرز دهی بیشتری دارد.


پرز دادن فرش

پاخوری فرش: یکی از عوامل مهمی که باعث پرز دهی فرش می شود، پاخوری زیاد فرش است. نخ های قالی بعد از گذشت زمان بر اثر پاخوری ( در اثر سایش) حالت اولیه ی خود را از دست می دهند.

عوامل مربوط به تولید فرش: در صورتی که در مراحل بافت فرش میزان روغن و آب به اندازه ی کافی نباشد، تنظیمات مربوط به دستگاه های ثبت حرارتی و ریسندگی به درستی تنظیم نشده باشد یا اینکه نخ های فرش به درستی تا داده نشوند. همه ی این عوامل به نوبه ی خود سبب پرز دادن فرش خواهد شد. نکته قابل توجهی که در رابطه با این موضوع لازم است بدانید اینکه فرش های دستباف هم همانند فرش های ماشینی دچار پرز دهی می شوند. اما ناگفته نماند که میزان پرز دهی فرش های ماشینی بیشتر است. مهمترین علت این امر این است که در فرش های ماشینی برای حفظ خواب فرش از آهار استفاده می کنند. در فرش های ماشینی برخی از الیاف های آنها بلندتر از بقیه الیاف های دیگر هستند و این الیاف های بلند به راحتی توسط آهار مهار نخواهند شد و همین مسئله موجب می شود که بعد از مدتی سببپرز دادن فرش می شود.


پرز دادن فرش

شانه و تراکم فرش: از جمله عوامل مهم دیگری که بر میزان پرز دهی فرش بستگی دارد تعداد شانه و تراکم فرش می باشد. جالب است بدانید که میزان پرز دهی فرش با تعداد شانه و تراکم فرش رابطه ی معکوسی خواهد داشت. یعنی به هر میزانی که تعداد شانه و تراکم فرش بیشتر باشد، میزان پرز دهی آن کمتر است. به عنوان مثال فرش های 700 شانه در قیاس با فرش های 1200 شانه پرز بیشتری دارند.

روش های از بین بردن پرز فرش

در متن بالا شما را با مهم ترین عواملی که سبب پرز دادن فرش می شود آشنا کردیم، در این قسمت از مطلب قصد داریم به روش های از بین بردن پرزهای فرش بپردازیم، با ما همراه باشید.

روش های گوناگونی برای از بین بردن پرزهای فرش وجود دارد. برخی از این عوامل عبارتند از:

  • * جارو زدن: یکی از مهم ترین روش های از بین بردن پرزها، جارو زدن است. روش های مختلفی برای جارو زدن وجود دارد برخی از این روش ها مانند ( جاروی حصیری، جاروی چوبی، جاروی شمالی، جارو برقی و در نهایت جارو دستی). در صورتی که از جاروی دستی یا چوبی استفاده می کنید بهتر است که قبل از استفاده کردن ( برای از بین بردن پرزهای بیشتر) آنها را نمناک کنید. چنانچه از جارو برقی استفاده می کنید بهتر است که دور موتور را روی سرعت کم تنظیم نمایید یا در خلاف جهت خواب فرش، آن را جارو کنید تا پرزهای بیشتری را از بین ببرد.
  • ·        * استفاده از فرچه: در صورتی که فرچه مرطوب باشد و در جهت خواب فرش از آن استفاده کنید باعث از بین بردن پرزهای بیشتر فرش می شود.
  • ·        * استفاده کردن از شانه های مخصوص: برای از بین بردن پرزهای بیشتر فرش، حین استفاده کردن از شانه های مخصوص آن را در جهت خواب فرش استفاده کنید.
  • ·        * دستمال مرطوب: یکی دیگر از روش های موثر برای از بین بردن پرزهای فرش، استفاده از کردن از دستمال مرطوب ( در جهت خواب فرش ) است.
  • ·        * شامپو فرش: جهت جلوگیری از پرز دادن فرش، به محض خرید فرش بهتر است که آن را شامپو فرش بکشید. برای این کار مخلوط آب و شامپو فرش را آماده کرده و آن را با یک پارچه ی توری مرطوب، بر روی فرش بکشید ( بهتر است که فرش ها را زیاد خیس نکنید).
  • استفاده از چسب کاغذی: استفاده از چسب  کاغذی یکی از روش های مناسب برای از بین بردن پرزها می باشد. در این روش با چسباندن چسب کاغذی بر روی فرش بعد از برداشتن چسب بر روی قالی مشاهده میکنید که چسب چه میزان پرزی را به خود جذب کرده است.
  • ·        * فوم نگهدارنده فرش: استفاده از این روش میزان پرزهای فرش را کاهش می دهد.
  • ·        * استفاده از دستگاه های پرز گیری: یکی از روش های بدون دردسر و بسیار موثر، استفاده از دستگاه پرزگیر است. استفاده از این دستگاه به طرز چشمگیری میزان فراوانی پرز را کاهش می دهد.
خدمات قالیشویی
خدمات قالیشویی


پرز دادن فرش

  • ·        * خدمات قالیشویی: در صورتی که هر کدام از موارد بالا جهت از بین بردن پرزهای فرش موثر نبود، بهترین و موثرترین راه این است که فرش ها را به یک قالیشویی معتبر و متخصص جهت پرز گیری بسپارید. مراکز قالیشویی فراوانی وجود دارند که در این زمینه ( از بین بردن پرز فرش) مهارت و تخصص دارند. در این مراکز با رعایت یکسری نکات بدون آنکه به بافت قالی آسیب برسانند به آسانی پرزهای آن را از بین می برند. ( ناگفته نماند بایستی به خدمات قالیشویی یادآوری کنید که هدف شما از بین بردن پرزهای فرش است نه شستشوی قالی).

نکته

فرش های تولید شده با بافت اکریلیک، فقط در چند هفته ی اول پرز می دهد. در صورتی که بعد از گذشت چند ماه همچنان پرز بر روی قالی مشاهده نمودید. قطعا در تولید فرش از الیاف نامرغوب و بی کیفیتی استفاده شده است.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.