چگونه فرش های پرزبلند را بشوئیم

چگونه فرش پرزبلند را بشوئیم

فرش شگی یا پرزبلند جز دسته فرش های مدرن می باشند که همان طور که از اسم آن پیداست دارای پرز های بلند می باشند که بیش ای حد معمولی این پرز ها بلند هستند و طبیعتا ضخامت بیشتری دارند ، این سبک از فرش ها نماد راحتی هستند و هنگام قدم گذاشتن روی این فرش ها احساس راحتی و نرمی را حس خواهید کرد

و همچنین نگهداری فرش های پرز بلند به مراتب سخت تر از فرش های دیگر است چرا که پرز های بلند آن نیاز به مراقبت بیشتری دارند .

چگونه فرش های پرز بلند را بشوییم؟

۱.غبارگیری کردن

همان طور که گفته شد فرش های پرزبلند زیبایی و راحتی بالایی دارند و نگه داری آنها نیز سخت تر است ،این فرش ها در مکان های پر تردد مانند آشپزخانه ، اتاق خواب و …. مورد استفاده قرار میگیرد و  پرز های بلند این نوع فرش ها مسبب می شود تا گرد و غبار زیادی را به خود جذب کنند بنابراین فرش را خوب بتکانید و از یک طناب به آویزان کنید به صورتی که جلو و پشت آن خالی باشد سپس با کمک یک چوب یا به دست چندین بار به فرش ضربه بزنید تا گرد و غبار جدا شود .

۲.جارو کردن

بعد از مرحله ی بالا با یک جارو برقی فرش را جارو بکشید و حتی از کوچکترین قسمت ها نگذرید و به صورت کامل جارو برقی بکشید تا غبار باقی مانده روی فرش به صورت کامل جدا شوند .

۳.لکه گیری

لکه گیری فرش های پرزبلند کار راحتی نیست و ممکن است لکه های قدیمی و محکم به راحتی پاک نشوند اما با خواندن محتوای زیر می توانید لکه گیری کنید

لکه های طبیعی فرش:

لکه های طبیعی – مانند گیلاس و توت ها، شیر، یا غذای طبیعی – همه بر پایه آب هستند و برخی از آسان ترین لکه ها برای پاک کردن هستند. به خاطر داشته باشید که با آب و مقدار کمی مواد شوینده مایع (یا سرکه سفید)استفاده کنید (اگر می خواهید طبیعی باشد با آب گرم مخلوط کنید.)

لکه های آبی دیگر فرش:

هر چیزی که آب داشته باشد به عنوان جز اصلی می تواند دقیقا به همان شکل مورد استفاده قرار گیرد. این شامل نوشیدنی ها، جوهر خودکار، و حتی ژله می شود.

لکه جوهر معمولی روی فرش:

بهترین حلال برای پاک کردن لکه جوهر ماست است به این روش که روی لکه ماست بریزید و آن را روی قسمت جوهری پخش کنید. بعد از این که ماست کاملا با جوهر مخلوط شد، با یک قاشق آن را از روی فرش جمع کنید. این روش را چند بار تکرار کنید تا جوهر به طور کامل جذب ماست شود.

لکه های سنگین فرش:

برخی از لکه ها بیش از پیش اسباب دردسر هستند و اگر به سادگی با آب و مواد شوینده شسته شود لکه بر جای می گذارد . اینها معمولا آیتم های بسیار تیره مثل قهوه و خون هستند. در این مواقع می توانید از ترکیب آب و نوشابه استفاده کنید.

لکه های چربی فرش:

پارچه ای کهنه را روی لکه بگذارید و اتو روی آن بکشید. دقت کنید که در شرایط حرارتی متوسط باشد. گرما به انتقال باقیمانده روغنی از فرش به پارچه کمک کند که بعدا می تواند به صورت عادی شسته شود.

لکه های تنباکو و نیکوتین روی فرش:

بهترین پاک کننده برای این لکه ها گلیسیرین می باشد با این دستور که کمی گلیسیرین را روی محل مورد نظر ریخته و به آرامی آن را تمیز کنید ؛ حالا دوباره این کار را انجام دهید و مقداری لکه پاک کن نیز روی آن بریزید و به مدت نیم ساعت آن را روی محل بگذارید و بعد آن را بشویید.

لکه های پروتئین فرش:

پاک کننده های پروتئین یا آنزیم برای تمیز کردن لکه های سرسخت پروتیینی مثل تخم مرغ ، خون، مدفوع یا استفراغ، کارآمد هستند. این محصولات آنزیمی تا زمانی که روش تولید کننده را دنبال می کنید خوب کار می کنند. به عنوان محلول پاک کننده لکه خون و تخم مرغ می توانید از محلول آب نیمه گرم، نمک، صابون و سرکه سفید استفاده کنید.

لکه دوده:

نمک بهترین ماده برای پاک و جمع کردن لکه دوده از روی فرش است و برای این کار تنها کافیست روی محل مورد نظر نمک بپاشید. بعد از یک ساعت و نیم با جاروبرقی نمک ها را جمع کنید.

موم و لکه های آدامس فرش:

از بین بردن برخی از لکه های محلول در آب مثل قهوه و چای دشوارتر هستند زیرا گرمای مایع به بافت فرش ارتباط دارد. این مواد اغلب بعد از تمیز کردن، لکه بر جای می گذارند. هنگامی که محصولات قابل حل در آب حل شوند، این لکه های طبیعی و آلی با یک عامل اکسید کننده از بین می روند.

به عنوان مثال آب نیمه گرم و مقداری پودر لباس شویی و اسفنج می تواند این نوع لکه ها را از روی فرش خانه ی شما پاک کند اما اگر لکه ها مجدد باقی ماند از آب اکسیژنه 5 درصد و کمی آب لکه زدایی را ادامه دهید تا کامل پاک شود و سپس با دستمال محل را خشک کنید و مالش دهید.

سایر لکه های آلی که با عوامل اکسید کننده واکنش نشان می دهند عبارتند از غذاها و نوشیدنی ها، نظیر آب انگور، کچاپ، خردل و بیشتر ادویه جات.

لکه های مصنوعی یا پلاستیک فرش:

لکه های ایجاد شده توسط انسان، به ویژه آن هایی که از رنگ های قرمز ایجاد شده اند، به عامل کاهش نیاز دارند. انواع لکه ها، همانطور که در مقالات قبلی اشاره شد، بر روی نایلون بیشتر از بافت های دیگر تاثیر می گذارند.

این عامل را با حوله مرطوب و یا اتو گرم و یا دیگر منابع حرارتی پاک کنید. این فرآیند نیازمند توجه دقیق است تا به رنگ فرش یا بافت آن آسیب نزند. از حوله مرطوب، یک بار مصرف و سفید رنگ بین اتو و فرش استفاده کنید تا فرش را از تاثیر منفی بر بافت حفظ کند.

نکاتی برای آنکه چگونه بهتر لکه ها را از فرش و قالیچه پاک کنید اگر از نکات بالا پیروی کنید، فرش و قالیچه را سریع و ساده تمیز می کنید اما برخی روش ها وجود دارند که می توانید آن را حتی آسان تر انجام دهید. در اینجا برخی اشارات مفید برای رفع لکه فرش و قالیچه آورده شده است:

همیشه بعد از ایجاد لکه، آن را سریع تمیز کنید. اگر لکه ها اجازه خشک شدن روی پارچه را داشته باشند، پاک کردن آن ها بسیار دشوار است. لکه های تازه معمولا مرطوب هستند و با تلاش کمتری پاک می شوند. هرگز لکه را پاک نکنید چون به سادگی به بخش بزرگ تر فرش سرایت می کند و به جای آن لکه را محو کنید و به پارچه دیگر منتقل کنید.

از دستمال میکروفایر، یک حوله و یا نوع دیگری از پارچه ای که در تماس با آب حل نمی شود، استفاده کنید. دستمال کاغذی ممکن است ایده خوبی به نظر برسد اما وقتی شروع به پاره شدن کرد، تکه های کوچکی ازآن در بافت فرش می روند. به طور مرتب جارو بکنید تا مطمئن شوید که فرش ها و قالیچه تا جایی که ممکن است، گرد و غبار ندارند هر چه گرد و خاک بیشتر روی فرش باقی بماند، لکه بیشتر باید به آن بچسبد. همیشه هر محصول جدید یا مواد شوینده را بر روی یک ناحیه کوچک و نامحسوس از فرش امتحان کنید.

۴. شستشو فرش پرزبلند

در این مرحله می توانید با استفاده از شامپو فرش ، فرش خود را بشوئید در بسیاری از مواقع نحوه شستشو با شامپو فرش در پکیج محصول نوشته شده است و شما می توانید با خواندن آن فرش خود را بشوئید راه دیگر شستشو استفاده از با بخار شوی می باشد که در این روش شما نیازی به استفاده از محلول یا ماده شوینده ای احتیاج ندارید ‌.


یک پیشنهاد
پیشنهاد میکنم از قالیشویی شهرزیبا برای استفاده از خدمات شستشو خود به خصوص فرش هایی که شستشو آنها مدل خاص خورد دارد استفاده کنید

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.